DVB-T na tunerze usb marki Medion z allegro

Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w tuner dvb-t na usb z allegro na układzie Creatix-a (ctx1921). Krótko opiszę instalację tego wynalazku. Aby odbierać polską cyfrową telewizję naziemną wystarczy zainstalować sterownik (w menedżerze urządzeń kliknąć prawym na nieznane urządzenie, wybrać aktualizuj oprogramowanie sterownika, przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika, wskazać folder z rozpakowanymi plikami) i dowolny odtwarzacz obsługujący dvb-t (Splash Lite, VLC lub Windows Media Center dostarczany z systemem). Dekodowanie sygnału odbywa się programowo w odtwarzaczu w komputerze a nie w urządzeniu, dlatego prawie każdy dekoder dvb-t na usb zadziała w Polsce. Na samym dole efekt podpięcia do koszalińskiej analogowej kablówki, która retransmituje wszystkie multipleksy na 4 kanałach telewizji analogowej.

Telewizje kablowe w wariancie analogowym zwykle nadają sygnał dvb-t na podobnych częstotliwościach (sprawdzone w Koszalinie i Kołobrzegu). Szerokość pasma należy ustawić na 7 MHz. Poniżej podaję częstotliwości multipleksów w telewizjach kablowych:

  • MUX8 – 205500 kHz (205,500 MHz)
  • MUX3 – 212500 kHz (212,500 MHz)
  • MUX2 – 219500 kHz (219,500 MHz)
  • MUX1 – 226500 kHz (226,500 MHz)

Częstotliwości multipleksów ze źródeł innych niż telewizja kablowa (np. antena pokojowa) wraz z listą dostępnych kanałów:
https://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/aktualne-parametry-emisji-dvb-t/

Jeśli planujesz oglądać cyfrową telewizję naziemną na starym telewizorze kineskopowym najlepszą jakość obrazu uzyskasz jeśli ustawisz w dekoderze rozdzielczość 576i.

Zamiast ctx1921 warto wybrać coś opartego na RTL 2832U ze względu na większe możliwości, lepsze wsparcie oraz dostępność zmodyfikowanych sterowników odblokowujących dodatkowe funkcje:
http://www.stari.cba.pl/o-mozliwosciach-tunera-dvb-t-na-ukladzie-rtl-2832-u/