DVB-T na tunerze usb marki Medion z allegro

Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w tuner dvb-t na usb z allegro na układzie Creatix-a (ctx1921). Krótko opiszę instalację tego wynalazku. Aby odbierać polską cyfrową telewizję naziemną wystarczy zainstalować sterownik (w menedżerze urządzeń kliknąć prawym na nieznane urządzenie, wybrać aktualizuj oprogramowanie sterownika, przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika, wskazać folder z rozpakowanymi plikami) i dowolny odtwarzacz obsługujący dvb-t (Splash Lite, VLC lub Windows Media Center dostarczany z systemem). Dekodowanie sygnału odbywa się programowo w odtwarzaczu w komputerze a nie w urządzeniu, dlatego prawie każdy dekoder dvb-t na usb zadziała w Polsce. Na samym dole efekt podpięcia do koszalińskiej analogowej kablówki, która retransmituje wszystkie multipleksy na 4 kanałach telewizji analogowej.

Telewizje kablowe w wariancie analogowym zwykle nadają sygnał dvb-t na podobnych częstotliwościach (sprawdzone w Koszalinie i Kołobrzegu). Szerokość pasma należy ustawić na 7 MHz. Poniżej podaję częstotliwości multipleksów w telewizjach kablowych:

 • MUX8 – 205500 kHz (205,500 MHz)
 • MUX3 – 212500 kHz (212,500 MHz)
 • MUX2 – 219500 kHz (219,500 MHz)
 • MUX1 – 226500 kHz (226,500 MHz)

Częstotliwości multipleksów ze źródeł innych niż telewizja kablowa (np. antena pokojowa) wraz z listą dostępnych kanałów:
https://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/aktualne-parametry-emisji-dvb-t/

Jeśli planujesz oglądać cyfrową telewizję naziemną na starym telewizorze kineskopowym najlepszą jakość obrazu uzyskasz jeśli ustawisz w dekoderze rozdzielczość 576i.

Zamiast ctx1921 warto wybrać coś opartego na RTL 2832U ze względu na większe możliwości, lepsze wsparcie oraz dostępność zmodyfikowanych sterowników odblokowujących dodatkowe funkcje:
http://www.stari.cba.pl/o-mozliwosciach-tunera-dvb-t-na-ukladzie-rtl-2832-u/

5 thoughts on “DVB-T na tunerze usb marki Medion z allegro

   • Nie ma sterownika pod win8/8.1 ale pod win 8.1 x64 działa sterownik dla win 7 x64. Ja używam vlc z ręcznie wpisaną częstotliwością. Splash lite jest dość ubogi. Oto mój plik playlisty m3u (tylko mux3):
    #EXTM3U
    #EXTINF:2100,dvb-t://frequency=786000000
    #EXTVLCOPT:dvb-adapter=0
    #EXTVLCOPT:live-caching=300
    dvb-t://frequency=786000000:bandwidth=8

  • (Instrukcja dla Windows 7. Pod Vistą opcje mogę mieć nieco inne nazwy.)
   Ściągnij z podanego w artykule linku plik “ctx_31700.zip”. Rozpakuj go do dowolnego pustego folderu. Podepnij tuner do portu usb.
   -Jeśli system zapyta o lokalizację sterownika wybierz opcję “Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” i wybierz folder z rozpakowanymi wcześniej plikami.
   -Jeśli nie pojawi się żaden komunikat kliknij prawym na Mój komputer, wybierz Właściwości i w nowym oknie wciśnij po lewej Menedżer urządzeń. W nowym oknie poszukaj na liście nierozpoznane urządzenie z charakterystyczną ikoną. Kliknij na nie prawym i wybierz “Aktualizuj oprogramowanie sterownika”, potem wybierz “Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” i wybierz folder z rozpakowanymi wcześniej plikami.
   Zainstalować Splash Lite lub użyć dostarczanego z niektórymi edycjami Windowsa programu Media Center.
   Nie używać dostarczanej z tunerem anteny (za słaba).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *